Microsoft oficiálně oznámil herní streamovací službu Project xCloud

O nové herní streamovací službě od Microsoftu se šuškalo poměrně dlouho – a konečně je na světě! Cílem projektu xCloud je přinést hraní v konzolové kvalitě téměř na všechny jiné herní platformy. A to bez nutnosti zakoupit si danou platformu. První veřejné testování začne začátkem příštího roku.

12_1

Jasně, hraní her přes Cloud není nic nového. Už před deseti lety se vynořily služby jako Gaikai či OnLive, které slibovaly změnu ve způsobu hraní her – jenže nic se nestalo. Ať už to bylo kvůli nedostatku peněz nebo technologiím, které v té době nebyly na dostatečné úrovni, ani jeden ze zmíněných projektů neuspěl. OnLive kompletně zkrachoval, Gaikai odkoupila společnost Sony a proměnila jej na PlayStation Now. Díky tomu mohou po 4 letech dalšího vývoje odběratelé hrát široký záběr her z PS2, PS3 i PS4 na svém mobilu, tabletu, televizi i PC. Bylo jen otázkou času, kdy se s něčím podobným objeví i Microsoft.

Před nedávnem se mluvilo o nové konzoli od Microsoftu, s kódovým názvem Scarlett. Pravděpodobně půjde o tradiční domácí konzoli ve stylu Xbox One, ale Scarlett by měla být vybavena také výrazně levnějším streamovacím zařízením, které bude herní zážitek rozšiřovat.

12_2

A to by právě měl být Project xCloud. Co tenhle pokus od Microsoftu trochu odlišuje, je zejména obrovské a nadupané technické zázemí. Cloudová platforma Azure od Microsoftu je umístěna na více než 54 místech na celém světě. Dedikované servery jsou pak ve Washingtonu, domovu Microsoftu. Ačkoliv základ má Microsoft dobrý, službu zveřejní teprve po rozsáhlém testování.

Pokud testy dopadnou dobře, Microsoft plánuje rozšířit službu přidáním xCloud Blades na své stávající servery. Tyto Blades obsahují vícenásobnou konzoly Xbox One okleštěnou jen na ty základní informace. Právě ony udělají všechnu těžkou práci a jejím výsledkem bude jednoduchý výstup odesílaný uživateli jako video stream.

 

zdroj: https://www.gamezone.com/news/microsoft-formally-announces-project-xcloud-game-streaming-service/