Co všechno už víme o PS5

Sony pomalu odkrývá detaily o nové verzi své konzole PlayStation. Kdy přesně se na ni můžeme těšit a co od ní očekávat? Podívejte se na nejnovější informace o PlayStation 5.

51_1

Oficiální název nové konzole zní, jak se asi dalo očekávat, PlayStation 5. Nejčastější otázka směřuje k datu vydání. Přesný termín znám není, Sony ale několikrát zmínilo „svátky 2020“, takže zhruba někdy mezi říjnem a prosincem tohoto roku. O ceně se toho zatím také moc neví, podle oficiálních prohlášení bude PS5 přístupný co nejvíce hráčům. Dá se předpokládat, že cena opravdu nebude nijak závratná, vzhledem ke kritice předraženého PS3 a pozitivních ohlasů ohledně mnohem nižších pořizovacích nákladů na PS4.

Další častá otázka se týká kompatibility PS4 her a nové konzole. Vzhledem k tomu, že vnitřní architektura obou konzolí je velmi podobná, hry pro PS4 pojedou i na nejnovější verzi. To je velmi vítaná novinka, protože PS4 kompatibilní s hrami pro starší verze nebyla, což vyvolalo nemalé zklamání u mnoha fanoušků. Hry pro PS4 navíc na nové konzoli poběží mnohem rychleji.

51_2

 

Sony se poměrně překvapivě nijak netají technickými údaji nové konzole. PlayStation 5 bude mít AMD čip s osmijádrovým Ryzen procesorem třetí generace. Konzole bude také podporovat 8K hry, což ale bude záviset především na televizi, se kterou se PS5 bude používat. O grafiku se postará Navi od Radeonu ve verzi speciálně vyvinuté pro PS5. Nová konzola bude mít také vylepšené audio a bude plně podporovat 3D formát zvuku. Pevný disk bude SSD, takže se lze těšit na opravdu rychlé načítání i zpracovávání her, a jeho kapacita bude 100 GB. PS5 bude mít (na rozdíl od nejnovějšího Xboxu) také vysouvací diskovou jednotku, aby si fanoušci mohli kupovat fyzické hry.

Inovací se dočkají také ovladače. Novinky by měly hráčům umožnit vychutnávat si hry ještě více naplno a pocítit vše přímo ve svých rukou. Díky tomu budete schopni rozlišit i rozdílnou texturu povrchu, po kterém se budou postavy v hrách pohybovat, při pohybu trigger tlačítky (L2/R2) ucítíte odpor při natahování luku nebo při zrychlovaní v automobilových závodech. Vývojáři her už obdrželi první verzi nových ovladačů, aby věděli, co dokáží, a mohli jim nové hry přizpůsobit. Kromě toho bude mít nový ovladač velkokapacitní baterii, bude se připojovat pomocí USB-C a bude mít vylepšený reproduktor.

Ačkoliv se očekává, že po vydání nové konzole přijdou na řadu s vylepšováním i headsety pro VR, zatím platí, že staré PSVR bude PlayStation 5 podporovat. A ještě jedna zajímavost. Spojené národy vydaly iniciativu a vytvořili alianci nazvanou The Playing for the Planet (Hraní pro planetu), která má za cíl pomoci hernímu průmyslu být více přátelský k životnímu prostředí. Sony se toho také chytilo a prohlásilo, že jejich nejnovější hardware bude využívat výrazně méně energie během suspend/sleep módu. Pokud by 1 milion hráčů PS5 spustilo tento úsporný režim, ušetřilo by se tolik energie, která by vystačila 1 000 domácností v USA.

 

 

zdroj: https://www.gamespot.com/articles/ps5-price-confirmed-games-release-date-specs-backw/1100-6466357/